Kiedy wymienić wycieraczki samochodowe?

Kategorie:Wycieraczki samochodowe

Przypomnij sobie kiedy ostatni raz wymieniłeś wycieraczki w swoim samochodzie i czy regularnie sprawdzasz ich stan.
Pióra wycieraczek odpowiadają bezpośrednio za nasze bezpieczeństwo na drodze. Tak samo jak dbamy o stan opon, stan bieżnika oraz odpowiednie ciśnienie, tak samo powinniśmy zadbać o wycieraczki w aucie. Wycieraczka samochodowa jak każdy inny element ruchomy w aucie podlega zużyciu i należy regularnie monitorować jej stan oraz wymieniać cyklicznie na nowy komplet piór. Najczęstszą metodą wymiany wycieraczek jest zrobienie tego przy okazji zmiany opon z sezonu letniego na zimowy i odwrotnie. Dzięki temu nasze wycieraczki samochodowe pracują w cyklach, które mają długość około 6 miesięcy. Co jest wartością zalecaną przez specjalistów w branży motoryzacyjnej.

Jak rozpoznać, kiedy należy wymienić stary komplet wycieraczek na nowy?

Podstawowe oznaki zużycia wycieraczek w trakcie ich pracy to rozmazywanie wody, smużenie szyby, głośna praca wynikająca z ocierania się zużytego gumowego pióra z powierzchnią szyby samochodowej.
Dodatkowo należy regularnie sprawdzać stan wycieraczek pod katem ewentualnych uszkodzeń, sprawdzenia mechanizmu mocowania wycieraczki, korozji oraz zabrudzeń, które wynikają z codziennej eksploatacji.
Warto wiedzieć – stare, zużyte gumy wycieraczek mogą doprowadzić do rysować powierzchni szyby samochodu. Objawia się to mikro rysami widocznymi pod słońce. Przy codziennej eksploatacji efekt może być niewidoczny, ale znacznie łatwiej go zaobserwować w momencie gdy wsiadamy do auta, które posiada nową szybę bez jakichkolwiek uszkodzeń lub mikro rys.


Jak dbać o wycieraczki?

Największym wrogiem naszych wycieraczek będzie zima. Przy mocno ujemnych temperaturach pióra wycieraczek potrafią przymarznąć do szyby. W takim przypadku nie należy odrywać ich na siłkę lub uruchamiać mechanizmu wycieraczki. W takim przypadku guma wycieraczki może zostać trwale uszkodzona. Przy przymarznięciu należy skorzystać ze skrobaczki do szyb lub odpowiedniej chemii w postaci odmrażaczy. Duży udogodnieniem będzie także funkcja ogrzewania przedniej szyby, która szybko pozwoli nam się uporać z mrozem i uwolnić wycieraczki. Należy także dbać o poziom oraz jakość płynu do spryskiwaczy, ponieważ praca piór na sucho także doprowadzi do ich szybkie zużycia i przyspieszy czas wymiany piór. Ostatni element to upewnienie się o odpowiednim doborze wycieraczek. Wycieraczki muszą być zgodne z modelem naszego samochodu. W innych przypadku mogą pracować niewłaściwie, głośno i nie pokrywać całej powierzchni widoczności kierowcy w trakcie pracy.

Upewnij się, że kupujesz odpowiednie wycieraczki do swojego samochodu. W tym celu możesz skorzystać z wyszukiwarki, którą udostępniamy na naszej stronie aksamo.pl lub sprawdź ofertę wycieraczek samochodowych OXIMO.