Czy trzeba wymienić wycieraczki samochodowe zimą ?

Kategorie:Wszystkie, Wycieraczki samochodowe

Prawidłowo działające wycieraczki samochodowe są ważnym elementem, który jest niezbędny do zapewnienia odpowiedniej i zapewniającej bezpieczeństwo widoczności w trakcie prowadzenia samochodu.
Zadaniem wycieraczek w trakcie ich pracy jest stałe oczyszczanie powierzchni szyby auta, tak aby pozbyć się nadmiaru wody, śniegu lub różnego rodzaju zabrudzeń, które mogą ograniczać pole widzenia kierowcy.

Głównym elementem budowy wycieraczki samochodowej jest jej pióro, które powinno być odpowiednio wyprofilowane oraz zbudowane z dobrej jakości gumy. Należy także wyszczególnić samą wycieraczkę oraz jej typ. Obecnie rozróżniamy dwa główne typy wycieraczek: wycieraczki płaskie oraz wycieraczki szkieletowe. Wycieraczka niskiej jakości będzie miała problem, aby oprzeć się warunkom pracy, które można spotkać w naszym kraju. Zmienne warunki pogodowe, deszcz, grad, śnieg oraz duże wahania temperatur. Tego typu elementy skazują niemarkową wycieraczkę na jej szybką wymianę na nowy egzemplarz.

Wymiana wycieraczek przed zimą.

Zastanów się kiedy ostatnio zmieniałeś wycieraczki w swoim samochodzie. Jeden komplet piór wycieraczek powinien ci wystarczyć na około 6 miesięcy. Dlatego sugerujemy aby wymienić wycieraczki samochodowe przed najcięższym okresem pracy w ciągu roku i zapewnić sobie dobrą widoczność oraz poprawę bezpieczeństwa. Pamiętaj także, aby w okresie zimowym, nie włączać wycieraczek przed oczyszczeniem szyby z lodu lub śniegu.  Należy także zwrócić uwagę na odrywanie wycieraczki od zamarzniętej szyby. W takim przypadku warto rozpocząć od uruchomienia nawiewu na przednią szybę lub skorzystania z jej podgrzewania. Po chwili można sprawdzić czy wycieraczka jest już luźna i bez wysiłku odklei się od szyby auta. Dzięki tym zabiegom gumowe pióra oraz sam szkielet wycieraczki będzie służył dłużej i nie będzie wymagał wymiany w trakcie sezonu zimowego.

Co się stanie gdy nie zmienię wycieraczek?

Jest wiele rzeczy, które mogą negatywnie wpłynąć na komfort jazdy lub nawet brak możliwości sprawnego poruszania się samochodoem. Pierwszy element, to kwestia bezpieczeństwa. Poruszanie się autem, bez sprawnych wycieraczek z ograniczonym polem widzenia w skutek nieprawidłowej pracy wycieraczek, znacząco podnosi  prawdopodobieństwo zaistnienia groźnej sytuacji lub wypadku w ruchu drogowym.

Samo pojawianie się smug czy niewystarczające zbieranie wilgoci może absorbować uwagę kierowcy oraz ograniczyć jego pole widzenia. Jeżeli pióro wycieraczki nie było dawno wymieniane i  będzie mocno wyeksploatowane, może doprowadzić do sytuacji, w której nacisk zużytej wycieraczki do szyby, będzie powodował szorowanie i może zakończyć się mechanicznym uszkodzeniem samej szyby. Co doprowadzi do dodatkowych kosztów. Zbyt duże opory w czasie pracy wycieraczki mogą także negatywnie wpłynąć na sam mechanizm wprowadzający wycieraczkę w ruch.

Reasumując zalecamy wymianę wycieraczek razem z oponami samochodowymi. Komplet wycieraczek na okres zimowy z oponami zimowymi oraz nowy komplet wycieraczek, gdy zakładamy opony letnie.

Naszą pełną ofertę wycieraczek samochodowym znajduje się pod linkiem: WEJDŹ