Jakie wycieraczki samochodowe – przegubowe czy płaskie?

Kategorie:Wycieraczki samochodowe

Jazda w deszczu bez zachowania odpowiedniej widoczności może być niebezpieczna. Dlatego zadbaj o stan swoich wycieraczek samochodowych. Pióra wycieraczek aby mogły właściwie zbierać wodę i nie zostawiać smug na szybie. Powinny być wymieniane przynajmniej raz w roku. Guma oraz konstrukcja wycieraczki jest wystawiona na zmienne warunki atmosferyczne takie jak mróz lub upał, które wpływają negatywnie na działanie wycieraczki, dodatkowo guma podlega procesom starzenia przez co jej właściwości spadają. Narażone na szkodliwe działanie czynników zewnętrznych są także metalowe części wycieraczek szkieletowych, dlatego producenci zabezpieczają je za pomocą cynkowania i lakierowania elementów stalowych. Należy regularnie sprawdzać stan wycieraczek oraz czyść je z wszelkiego rodzaju zabrudzeń, które będą one zbierać w trakcie czyszczenia szyby samochodowej. Nieodpowiedni stan wycieraczek przekłada się nie tylko na ich niewłaściwą pracę, ale ma także wpływ na bezpieczeństwo nasze oraz naszych pasażerów.

Na rynku znajdziesz ich wiele rodzajów oraz firm produkujących wycieraczki samochodowe, wszystkie różnią się od siebie sposobem wykonania, tworzywem, zabezpieczeniem mechanizmu wycieraczek oraz konstrukcją samych piór. Obecnie na rynku rozróżniamy dwa podstawowe typy wycieraczek:

  • wycieraczki klasyczne tzw. przegubowe lub szkieletowe
  • wycieraczki płaskie tzw. bezprzegubowe lub bezszkieletowe.

Wycieraczki przegubowe

To klasyczny rodzaj wycieraczek, który jest znany od dawna. Pióra wycieraczek podparte są metalowym stelażem z przegubem, który jest jednocześnie układem dociskającym równomiernie wycieraczkę do szyby samochodu, w taki sposób, żeby ta zbierała wodę z całej powierzchni stykającej wycieraczkę z szybą.  Wybór wycieraczek zależy od dwóch czynników: mocowania i rozmiaru. Dzięki temu wycieraczki przegubowe można dopasować zarówno do starszych jak i nowszych modeli samochodów. Na naszej stronie znajdziesz wyszukiwarkę modeli, która na podstawie marki, modelu, nadwozia oraz rocznika wyszuka odpowiednie wycieraczki do twojego modelu samochodu.

Wycieraczki płaskie

Nowe obecnie produkowane auta oraz odrobinę starsze modele były od początku wyposażane w wycieraczki płaskie. Głównie ze względu na aerodynamikę, która dociska wycieraczkę do szyby i pozwala jej dzięki temu lepiej zbierać wodę oraz materiały z których są one wykonane. Wycieraczki bezprzegubowe nie rdzewieją, są elastyczne, dzięki temu znacznie łatwiej oderwać je szyby samochodu w mroźne dni.

Jaki rodzaj wycieraczki wybrać ?

Można stosować wycieraczki, które były wykorzystane jako dedykowane przez producenta lub dołożyć do zakupu nowocześniejszych piór wycieraczek płaskich. Należy jednak pamiętać, że w pewnych modelach samochodów znacznie lepiej sprawdzą się standardowe wycieraczki przegubowe. Chodzi tu o kształt szyby samochodowej. Jeżeli szyba w aucie jest mocno wypukła lub posiada niestandardową krzywiznę, to może wymagać wycieraczki ze stelażem, aby uzyskać odpowiednią siłę docisku.  Pamiętaj, aby zawsze sprawdzić, czy określona wycieraczka jest kompatybilna z twoim samochodem. Właściwe mocowanie oraz długość piór może nie wystarczyć do uzyskania właściwej pracy wycieraczki samochodowej.

Które wycieraczki wybrać ?

Jakość wykonania wycieraczek przegubowych ma tutaj kluczowe znaczenie. Zależy ona przede wszystkim od obróbki chemicznej, której została poddana guma. Ma ona na celu jej utwardzenie i zniwelowanie oporów tarcia. Istotny jest również materiał, z którego wykonane są wycieraczki. Najtańsze wersje zrobione są z kauczuku syntetycznego. Droższe zaś z kauczuku naturalnego. Zarówno surowiec, jak i obróbka chemiczna mają wpływ na prawidłowe działanie wycieraczek i ich wydajność. Dlatego w naszym sklepie aksamo.pl oferujemy wycieraczki samochodowe OXIMO. Wycieraczki tej firmy znajdują się na rynku od wielu lat i cieszą się bardzo dobrą opinią wśród użytkowników.

Skorzystają z naszej wyszukiwarki i zobacz jakie wycieraczki będą odpowiednie do twojego samochodu.