Miesiąc: październik 2018

Przypomnij sobie kiedy ostatni raz wymieniłeś wycieraczki w swoim samochodzie i czy regularnie sprawdzasz ich stan.
Pióra wycieraczek odpowiadają bezpośrednio za nasze bezpieczeństwo na drodze. Tak samo jak dbamy o stan opon, stan bieżnika oraz odpowiednie ciśnienie, tak samo powinniśmy zadbać o wycieraczki w aucie. Wycieraczka samochodowa jak każdy inny element ruchomy w aucie podlega zużyciu i należy regularnie monitorować jej stan oraz wymieniać cyklicznie na nowy komplet piór. Najczęstszą metodą wymiany wycieraczek jest zrobienie tego przy okazji zmiany opon z sezonu letniego na zimowy i odwrotnie. Dzięki temu nasze wycieraczki samochodowe pracują w cyklach, które mają długość około 6 miesięcy. Co jest wartością zalecaną przez specjalistów w branży motoryzacyjnej.

Jak rozpoznać, kiedy należy wymienić stary komplet wycieraczek na nowy?

Podstawowe oznaki zużycia wycieraczek w trakcie ich pracy to rozmazywanie wody, smużenie szyby, głośna praca wynikająca z ocierania się zużytego gumowego pióra z powierzchnią szyby samochodowej.
Dodatkowo należy regularnie sprawdzać stan wycieraczek pod katem ewentualnych uszkodzeń, sprawdzenia mechanizmu mocowania wycieraczki, korozji oraz zabrudzeń, które wynikają z codziennej eksploatacji.
Warto wiedzieć – stare, zużyte gumy wycieraczek mogą doprowadzić do rysować powierzchni szyby samochodu. Objawia się to mikro rysami widocznymi pod słońce. Przy codziennej eksploatacji efekt może być niewidoczny, ale znacznie łatwiej go zaobserwować w momencie gdy wsiadamy do auta, które posiada nową szybę bez jakichkolwiek uszkodzeń lub mikro rys.


Jak dbać o wycieraczki?

Największym wrogiem naszych wycieraczek będzie zima. Przy mocno ujemnych temperaturach pióra wycieraczek potrafią przymarznąć do szyby. W takim przypadku nie należy odrywać ich na siłkę lub uruchamiać mechanizmu wycieraczki. W takim przypadku guma wycieraczki może zostać trwale uszkodzona. Przy przymarznięciu należy skorzystać ze skrobaczki do szyb lub odpowiedniej chemii w postaci odmrażaczy. Duży udogodnieniem będzie także funkcja ogrzewania przedniej szyby, która szybko pozwoli nam się uporać z mrozem i uwolnić wycieraczki. Należy także dbać o poziom oraz jakość płynu do spryskiwaczy, ponieważ praca piór na sucho także doprowadzi do ich szybkie zużycia i przyspieszy czas wymiany piór. Ostatni element to upewnienie się o odpowiednim doborze wycieraczek. Wycieraczki muszą być zgodne z modelem naszego samochodu. W innych przypadku mogą pracować niewłaściwie, głośno i nie pokrywać całej powierzchni widoczności kierowcy w trakcie pracy.

Upewnij się, że kupujesz odpowiednie wycieraczki do swojego samochodu. W tym celu możesz skorzystać z wyszukiwarki, którą udostępniamy na naszej stronie aksamo.pl lub sprawdź ofertę wycieraczek samochodowych OXIMO.

Jazda w deszczu bez zachowania odpowiedniej widoczności może być niebezpieczna. Dlatego zadbaj o stan swoich wycieraczek samochodowych. Pióra wycieraczek aby mogły właściwie zbierać wodę i nie zostawiać smug na szybie. Powinny być wymieniane przynajmniej raz w roku. Guma oraz konstrukcja wycieraczki jest wystawiona na zmienne warunki atmosferyczne takie jak mróz lub upał, które wpływają negatywnie na działanie wycieraczki, dodatkowo guma podlega procesom starzenia przez co jej właściwości spadają. Narażone na szkodliwe działanie czynników zewnętrznych są także metalowe części wycieraczek szkieletowych, dlatego producenci zabezpieczają je za pomocą cynkowania i lakierowania elementów stalowych. Należy regularnie sprawdzać stan wycieraczek oraz czyść je z wszelkiego rodzaju zabrudzeń, które będą one zbierać w trakcie czyszczenia szyby samochodowej. Nieodpowiedni stan wycieraczek przekłada się nie tylko na ich niewłaściwą pracę, ale ma także wpływ na bezpieczeństwo nasze oraz naszych pasażerów.

Na rynku znajdziesz ich wiele rodzajów oraz firm produkujących wycieraczki samochodowe, wszystkie różnią się od siebie sposobem wykonania, tworzywem, zabezpieczeniem mechanizmu wycieraczek oraz konstrukcją samych piór. Obecnie na rynku rozróżniamy dwa podstawowe typy wycieraczek:

  • wycieraczki klasyczne tzw. przegubowe lub szkieletowe
  • wycieraczki płaskie tzw. bezprzegubowe lub bezszkieletowe.

Wycieraczki przegubowe

To klasyczny rodzaj wycieraczek, który jest znany od dawna. Pióra wycieraczek podparte są metalowym stelażem z przegubem, który jest jednocześnie układem dociskającym równomiernie wycieraczkę do szyby samochodu, w taki sposób, żeby ta zbierała wodę z całej powierzchni stykającej wycieraczkę z szybą.  Wybór wycieraczek zależy od dwóch czynników: mocowania i rozmiaru. Dzięki temu wycieraczki przegubowe można dopasować zarówno do starszych jak i nowszych modeli samochodów. Na naszej stronie znajdziesz wyszukiwarkę modeli, która na podstawie marki, modelu, nadwozia oraz rocznika wyszuka odpowiednie wycieraczki do twojego modelu samochodu.

Wycieraczki płaskie

Nowe obecnie produkowane auta oraz odrobinę starsze modele były od początku wyposażane w wycieraczki płaskie. Głównie ze względu na aerodynamikę, która dociska wycieraczkę do szyby i pozwala jej dzięki temu lepiej zbierać wodę oraz materiały z których są one wykonane. Wycieraczki bezprzegubowe nie rdzewieją, są elastyczne, dzięki temu znacznie łatwiej oderwać je szyby samochodu w mroźne dni.

Jaki rodzaj wycieraczki wybrać ?

Można stosować wycieraczki, które były wykorzystane jako dedykowane przez producenta lub dołożyć do zakupu nowocześniejszych piór wycieraczek płaskich. Należy jednak pamiętać, że w pewnych modelach samochodów znacznie lepiej sprawdzą się standardowe wycieraczki przegubowe. Chodzi tu o kształt szyby samochodowej. Jeżeli szyba w aucie jest mocno wypukła lub posiada niestandardową krzywiznę, to może wymagać wycieraczki ze stelażem, aby uzyskać odpowiednią siłę docisku.  Pamiętaj, aby zawsze sprawdzić, czy określona wycieraczka jest kompatybilna z twoim samochodem. Właściwe mocowanie oraz długość piór może nie wystarczyć do uzyskania właściwej pracy wycieraczki samochodowej.

Które wycieraczki wybrać ?

Jakość wykonania wycieraczek przegubowych ma tutaj kluczowe znaczenie. Zależy ona przede wszystkim od obróbki chemicznej, której została poddana guma. Ma ona na celu jej utwardzenie i zniwelowanie oporów tarcia. Istotny jest również materiał, z którego wykonane są wycieraczki. Najtańsze wersje zrobione są z kauczuku syntetycznego. Droższe zaś z kauczuku naturalnego. Zarówno surowiec, jak i obróbka chemiczna mają wpływ na prawidłowe działanie wycieraczek i ich wydajność. Dlatego w naszym sklepie aksamo.pl oferujemy wycieraczki samochodowe OXIMO. Wycieraczki tej firmy znajdują się na rynku od wielu lat i cieszą się bardzo dobrą opinią wśród użytkowników.

Skorzystają z naszej wyszukiwarki i zobacz jakie wycieraczki będą odpowiednie do twojego samochodu.

 

Należy zacząć od tego w jaki sposób pióra wycieraczek są połączone z samochodem. Układ odprowadzania wody z szyb samochodowych, składa się z ramienia, które z jednej strony jest połączone z silnikiem elektrycznym uruchamianym z kabiny, a z drugiej zakończone mocowaniem pióra wycieraczki.

W zależności od modelu auta, rozróżniamy rożne rodzaje uchwytów, poniżej przedstawiamy zestawienie najpopularniejszych modeli:

Wycieraczki z mocowaniem typu U

Ten typ wycieraczek samochodowych posiada mocowanie na tzw. „hak” w kształcie litery „U”. Jeden z popularniejszych typów mocowania wycieraczek, często dostępny w starszych modelach pojazdów. Umieszczenie wycieraczki w ramieniu odbywa się poprzez zwolnienie zabezpieczenia, wsunięcie i zahaczenie ramienia i ponowne zatrzaśnięcie zabezpieczenia. Mocowanie jest stosunkowo proste, a dzięki zabezpieczeniu mamy pewność, że wycieraczka jest prawidłowo założona i zabezpieczona w ramieniu.

Mocowanie typu WU „haczykowe” występuje także w innych wariantach:

 

Wycieraczki szkieletowe WUS

 

Wycieraczki hybrydowe WUH

 

Wycieraczki szkieletowe ze spojlerem WUSP

Wycieraczki  typu-U o konstrukcji szkieletowej ze spoilerem plastikowym.

 

Wycieraczki szkieletowe ze spryskiwaczem WUSPR

Wycieraczki  typu-U o konstrukcji szkieletowej ze zintegrowanym spryskiwaczem.

 

Wycieraczki dedykowane

WA-WM 

Wycieraczki o konstrukcji bezszkieletowej ze zintegrowanym spojlerem. Wycieraczki są dedykowane do określonego modelu samochodu i posiadają dostosowane mocowania oraz odpowiednie długości piór pod konkretny model i rocznik auta.

Wycieraczki Uniwersalne

Wycieraczki multi-adapterowe MT

Wycieraczki o konstrukcji bezszkieletowej ze zintegrowanym spojlerem. Wycieraczka Multi Type OXIMO oznacza, że w opakowaniu znajduje się 10 typów mocowań: U, WA, WA, WB, WB1, WC, WC1, WD, WE, WE1, WF, – dopasowanie wg. katalogu. Mocowania posiadają symetryczny obustronny spoiler dzięki temu są uniwersalne i pasują do każdego typu auta, bez względu na położenie kierownicy oraz system wycierania i pracy piór wycieraczek.

Do autobusów i ciężarówek – wycieraczki szkieletowe WUSAG

  • mocowanie na śrubę ( szerokości 21mm, 23mm, 25mm, 27mm ),
  • mocowane na hak w kształcie „U” o szerokości 9 mm i 12 mm oraz do mocowania na śrubę o szerokości 16,2 mm,
  • mocowane do ramion w kształcie „U” o szerokości 16 mm,
  • mocowanie typu śruba  ( o szerokości 13,6 – 16,5 mm).

Wycieraczki szyby tylnej

 

Wycieraczki tylnej szyby WR

Wycieraczki tylnej szyby. Posiadają dedykowane mocowania oraz odpowiednie długości pod konkretny model i rocznik samochodu.

Wycieraczki tylnej szyby z ramieniem WRA

Pióra wycieraczek tylnej szyby wraz z ramieniem wycieraczki.

Aby dobrać odpowiednie pióra wycieraczek do swojego samochodu zapraszamy do skorzystania z wyszukiwarki wycieraczek na naszej stronie aksamo.pl lub odwiedzenia kategorii wycieraczki samochodowe OXIMO.